Přednosti korku - Podlahy Dveře Mareček Karlovy Vary

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Podlahy > - Jelínek

Korek je výjimečný materiál. Kromě své univerzálnosti – nespočtu možností použití a dekorativním vlastnostem patří k jeho největším přednostem bezvadná izolace, pružnost, nepropustnost a odolnost. Korek je přírodní materiál, který nepohlcuje ani nepřitahuje prach – je antistatický a hypoalergenní.

CO je korek?

KORKOVÝ DUB – STROM


Jedná se o dvouděložnou rostlinu z čeledi bukovitých (Fagaceae), do které patří také stromy vyskytující se u nás, např. kaštan a buk. Tento rod obsahuje více než 600 jednotlivých druhů stromů. O dřevo, lýko nebo plody mnohých z těchto stromů existuje velký hospodářský zájem. Všechny ostatní druhy však převyšuje významem Quercus suber L., takový je totiž latinský název korkového dubu, který se vyskytuje v pásmu Středozemního moře. Je to jediný dub, který dává korek. Žádný jiný strom neprodukuje tak silnou a odolnou kůru.

KORKOVÝ DUB – JEHO SLOŽENÍ


Korkový dub je druh lesního stromu o desítkách odrůd. Lze je rozlišit dle určitých zvláštností koruny, listů a plodů. Korkový dub má schopnost regenerovat svoji kůru. Umožňuje tak její loupání bez toho, aby se strom poškodil. Velmi důležité jsou pro korkový dub kořeny, které umožňují pevné uchycení v půdě. Brzy při klíčení vyroste z žaludu korkového dubu hlavní kořen (kořen kůlový), který je svislý a roste hluboko do země, pokud to charakter půdy dovolí. Během růstu se k hlavnímu kořeni přidávají různé postranní kořeny. Postupně se dělí a ztenčují, až se zúží na tloušťku vlasu. Kořínek zpočátku aktivně roste, což vysvětluje přirozenou regeneraci korkového dubu za téměř nehostinných klimatických a půdních podmínek. Nekryté silné kořeny zejména v těsné blízkosti jejich kmene vytvářejí korek, stejně jako kmen. Přechod mezi kmenem a kořeny se nazývá báze kmenu.

Korkový dub
se dožívá stáří cca 180 let, to znamená, že umožňuje přibližně 17 sklizení. Světová produkce kůry se pohybuje kolem 340000 tun ročně, z toho více než 55 % procent produkuje Portugalsko.

Korkovou podlahu
můžete mít ve formě celoplošně lepených dlaždic nebo jako podlahu plovoucí, nejlépe se zámkovým spojem.

Výsledky testování firmy Korek Jelínek spol. s r. o. dokazují, že instalací korkové podlahy do obytné místnosti se zvýší teplota v místnosti o 1,5°C. Ze studií o vytápění víme, že snížení vytápěcí teploty v místnosti znamená snížení nákladů na vytápění o 6%. Úspora při použití korkové podlahoviny je tedy 9%.

Další výhody korku:


¦je lehký, pružný, ohebný
¦nepropouští tekutiny ani plyny
¦má výbornou regeneraci po stlačení
¦zůstává mechanicky pevný a odolný
¦má nízkou vodivost a mimořádnou schopnost tepelně i zvukově izolovat
¦poskytuje výjimečně pohodlnou chůzi a dokonalý tepelný komfort
¦alergici či astmatici ocení, že je zcela netoxický a odolává plísním
¦chemicky stálý


První loupání „panenské kůry“ může nastat ve stáří kolem 25 let, když strom dosáhne minimálně 70 cm v obvodu. Následné sklizně korkové kůry se opakují po 9 – 12 letech vždy v letních měsících. Teprve při třetí sklizni dosáhne kůra požadované kvality. Korková kůra roste a je sklízena v různých kvalitách v závislosti na klimatických podmínkách a geografické poloze. Rozdíly v kvalitě můžeme velmi dobře vidět na prvotním produktu – korkových zátkách. Viz. Kvalita korku.

Složení korku


¦Suberin (45%) – hlavní komponent buněčných stěn působící pružnost korku
¦Lignin (27%) – pojící sloučenina
¦Polysaccharides (12%) – komponent buněčných stěn určující texturu korku
¦Tannins (6%) – polyfenylenová sloučenina určující barvu korku
¦Ceroids (5%) – hydrofobní sloučenina zajišťující nepropustnost korku
¦Minerální voda, glycerin, a ostatní prvky představují 4%.

Korkové buňky jsou drobné, pentagonální nebo hexagonální hranoly.

Korek je přírodní produkt. Každá buňka obsahuje plyn podobný vzduchu (min 50%), stěny buněk jsou tvořeny celulózou, suberinem a voskem. Suberin spolu s voskem způsobuje, že korek nepropouští ani tekutiny, ani plyny. Tato vynikající vlastnost spolu s výbornou regenerací po stlačení činí korek ideálním produktem pro uzavírání lahví.


6× ANO PRO KORKOVOU PODLAHU


Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat váš dům, byt nebo kancelář? Přemýšlíte o vhodné podlahové krytině? Zkuste chvilku přemýšlet o korkové podlaze. Korek se vyznačuje stejnou životností a cenovou hladinou jako podlaha dřevěná. Má však oproti dřevěným prknům a dalším podlahovým krytinám mnoho výhod.

Korkové podlahy byly oblíbené v domácnostech i na veřejných místech po celém světě už od 50. let 20. století. Na počátku 21. století zažívají svůj comeback. Korek má výjimečnou strukturu s výjimečnými vlastnostmi.

1.) Izolace

Korek je nejlepším přírodním izolantem. U korkových podlah oceníte především izolaci tepla a vibrací (viz. Pružnost). Korkové podlahy pomáhají zabránit úniku tepla a tím šetří vaši kapsu. A spolehlivě izolují i zvuk. Korkové desky se už běžně používají na stěny na odzvučení různých zkušeben aj.

2.) Pružnost

Díky jedinečné stavbě buněk tvořící korek je korková podlaha ideálně pružná. Stlačíte-li korek, stlačíte i plyn obsažený v korkových buňkách. Po uvolnění napětí se buňky vrací do původního stavu, aniž by se zdeformovaly. Právě proto jsou korkové podlahy hojně využívány nejen v bytech, ale také na mnohých pracovištích. Budete-li chodit jeden den po dlaždičkách a druhý po korkové podlaze, pocítíte značný rozdíl. Každým krokem po korkové podlaze šetříte své kosti a klouby. Korková podlaha částečně odpruží nárazy, které by jinak nepříznivě ovlivňovaly klouby a kostru.

3.) Nepropustnost

Opět díky unikátním vlastnostem korkových buněk jsou nejen korkové podlahy, ale veškeré korkové výrobky nepropustné. Korek je obecně označován za materiál, který nepodléhá hnilobě. Proto i podlahy ve veřejných budovách, které při každém dešti i sněhu dostávají zabrat, vydrží dlouho.

4.) Odolnost

Korek je vysoce odolný proti oděru. Pokud je však na něm po dlouhých létech vidět jisté opotřebení, stačí jeho povrch zbrousit, znovu nanést ochranné vrstvy a bude sloužit ještě mnoho let.

5.) Barevná rozmanitost

Korková podlaha nemusí mít pouze svou přírodní barvu. Zvolte si korkovou podlahu v té barvě, která se hodí do vašeho interiéru. Vybírat můžete téměř v celém barevném spektru.

6.) Zdravé domácí prostředí

Korková podlaha je antistatická a hypoalergenní. Co to pro vás znamená? Při tření korku, nebo jeho přítomnosti u elektrospotřebičů nevzniká statická elektřina. Podlaha (a všechny ostatní korkové výrobky) nepřitahuje a díky své struktuře ani nepohlcuje prach. Není tudíž náročná na úklid. Stačí ji setřít vlhkým hadrem nebo přejet luxem a máte vystaráno. Korková podlaha je vhodné jako podlahová krytina do celého bytu i kanceláře.

Převzato od firmy Korek Jelínek

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky